Promjenom vlasti u kotorskoj opštini od 15. jula 2002. godine, stvaranjem koalicije Liberalnog saveza Crne Gore i promiloševićevog bloka “Zajedno za Jugoslaviju”, mimo volje birača prvi na udaru došli su mediji.
Nova vlast je odmah smijenila glavnog i odgovornog urednika Radio Kotora uz obrazloženje da je dajući podršku polučasovnim prekidom programa podržao nastojanje nezavisnih novinara Crne Gore da Skupština RCG usvoji set reformiskih zakona o medijima rađenih u saradnji sa ekspertima Savjeta Evrope.
Motiv je čisto političke prirode kako bi se u lokalnim medijima stvorili predizborni štabovi pomenute koalicije u susret prijevremenim parlamentarnim i predsjedničkim izborima.
Na taj način je obezbijeđena potpuna kontrola Radio Kotora od strane vladajuće koalicije u Kotoru, koja je već sve uradila da se izbriše svaka objektivnost i ravnopravnost, po čemu je ovaj medij, na opšte zadovoljstvo stanovništva, bio prepoznatljiv.
Sada se može čuti u visokom procentu samo jedna strana što u mnogome iritira multietnički i višenacionalni sklad vjekovima prisutan u Kotoru.
To je i bio osnovni razlog, ali i prijeka potreba da se osnuje nezavisna radio stanica koja prvenstveno poštuje principe novinarske profesije, novinarskog kodeksa uvažavajuci i usvajajući evropska iskustva.
Emitovanje našeg programa već je pobudilo značajno interesovanje, a najbolji pokazatelj je slušanje naše stanice po brojnim kafićima, buticima i prodavnicama u gradu, uključujući i veliki broj domaćinstava.
To je najbolji pokazataelj solidarnosti sa nama koji nijesmo pristali da budemo ničija marioneta i koji nijesmo dozvolili da se u UNESCO-vom gradu ugasi slobodna riječ i misao.
Cilj projekta je da se građani svakodnevno upoznaju sa problemimima koji ih okružavaju uz permanentan pritisak kod nadležnih organa da se problemi riješe.
Takođe je cilj stalna edukacija kada je u pitanju kultura, nauka, školstvo, borba protiv upotrebe droge, borba protiv korupcije, i slične teme.
Skala radio se čuje na području Boke Kotorske, gdje živi preko 67.902 stanovnika i zaleđa sa preko 20.000.
Osnivanje Skala radija pomogle su brojne domaće i međunarodne nevladine organizacije za medije od kojih ističem Asocijaciju nezavisnih elektronskih medija, Švedski helsinški komitet za ljudska prava, Irex pro media, Udruženje nezavisnih elektronskih medija Crne Gore.